Čeravno se ljudem pogosto zdi, da smo sami nemočni in ne najdemo energije, da bi vlagali v krepitev svojega zdravja, ker pač učinki niso dovolj jasni in zanesljivi je ravno obremenjenost svincu eno izmed področij, kjer je lastna iniciativa bistvena in prinaša rezultate. Uspešnost programa zmanjševanja obremenjenosti ljudi s svincem je odvisna tako od ukrepov na ravni skupnosti, kot od ukrepov na ravni posameznika, ena skupina ukrepov brez drugih ne da zadovoljivih rezultatov. Če so ukrepi skupnosti usmerjeni predvsem v zmanjšanje izpostavljenosti svincu na nivoju kraja in prebivalstva, je naloga posameznika, da poskrbi za manjšo izpostavljenost in vnos svinca na nivoju svojega bivališča, pri sebi in predvsem pri svojih otrocih. Otroci so skupina prebivalstva pri kateri je vnos svinca v telo večji, posledice za zdravje pa resnejše, kot pri odraslih. Otroci za svoje zdravje ne morejo odgovarjati sami, ampak to odgovornost nosimo odrasli, ki moramo poskrbeti, da omogočimo otrokom či bolj zdravo odraščanje v vseh pogledih.
![]()
S katerimi ukrepi zmanjšamo izpostavljenost svincu in vnos svinca v telo?
Zelo pomemben ukrep je redna prehrana otroka, saj je vezava svinca v telo na prazen želodec nekajkrat večja kot v primeru redne prehrane. Prehrana, ki še dodatno zmanjšuje absorpcijo svinca iz prebavil je bogata z železom, kalcijem, vitaminom C. Priporoča se nemastna hrana: sadje, zelenjava, pusto meso, nemastno mleko in mlečni izdelki. Hrana, ki je pridelana v onesnaženem okolju je lahko s svincem močno obremenjena. Zato je na območju Zgornje Mežiške doline priporočeno izogibanje doma pridelani širokolistni zelenjavi (solata, špinača), rdeči pesi, deloma tudi paradižniku, korenju in krompirju. Če brez domačega vrta ne gre pa je zelo pomembno temeljito pranje sadja in zelenjave z zadostnimi količinami tekoče vode, saj je lahko v prahu na plodovih bistveno več svinca, kot v plodovih samih.
Čisto igralno okolje Poskrbite, da bo otrok imel manj igrač na katere se nabira prah (plišaste igrače, igrače iz blaga). Zagotovite redno čiščenje (pranje) igrač. Na domačem vrtu poskrbite, da bo v peskovniku namenski, s svincem neobremenjen pesek. Pomembno je, da peskovnik po prenehanju igranja vedno pokrijete, zaradi preprečitve usedanja svinčenega prahu.
Urejeno bivalno okolje Izogibajte se tekstilnim oblogam v stanovanjih. Na bogatih preprogah in zavesah se rad kopiči prah. Zagotovite redno mokro čiščenje površin v stanovanju. Ne pometajte tal z metlo ampak uporabite sesalec s kakovostnim HEPA oz. vodnim filtrom ali še bolje obrišite tla z vlažno krpo. Pometanje in sesanje z nekakovostnim sesalcem zgolj dviguje prah v prostoru in ne zmanjšuje koncentracije in izpostavljenosti svincu v stanovanju. Pri prehajanju iz okolice v stanovanje poskrbite, da si dobro očistite čevlje oz, da se preobujete. Tekstilni predpražniki za čiščenje čevljev niso najboljša rešitev saj se v njih kopiči prah in lahko ob njihovem nerednem čiščenju kmalu privedejo do učinka, ki je želenemu ravno nasproten.
Posebna pozornost velja hišnim ljubljencem, ki nosijo prah iz okolja na svojih tačkah in dlaki. |